Смъртни случаи с огнестрелно огнестрелно огнестрелно огнестрелно огнестрелно огнестрелно огнестрелно огнестрелно огнестрелно огнестрелно огнестрелно огнестрелно огнестрелно огнестрелно огнестрелно огнестрелно оръжие смъртни случаи по страни 2023 г
0
5
10
15
20
25
30
35
40
Смъртните случаи, свързани с оръжие, са трагично чести. Само през 2019 г. повече от 250 000 души са загинали в резултат на огнестрелни оръжия по света. Близо 71% от смъртните случаи с огнестрелно оръжие са убийства , около 21% са самоубийства и 8% са неволни инциденти, свързани с огнестрелни оръжия. По-малка група от смъртни случаи с огнестрелно оръжие се случват в резултат на масови стрелби и стрелби в училища , които често са широко разгласени.
Насилието, свързано с оръжие, се среща по целия свят, включително (в по-малка степен) страни, в които оръжията са незаконни . Въпреки това, от приблизително 250 227 смъртни случая, свързани с оръжие, по света през 2019 г., 65,9% са настъпили само в шест държави: Бразилия , Съединените щати , Венецуела , Мексико , Индия и Колумбия . Смъртните случаи с огнестрелно оръжие се смятат за епидемия в Съединените щати (които са водещи в света по притежание на оръжие от граждански лица ) от много хора, особено тези от лявата страна на политическия спектър.
Държави с най-висок общ брой смъртни случаи от оръжие (всички причини) през 2019 г
- Бразилия - 49 436
- САЩ — 37 038
- Венецуела - 28 515
- Мексико - 22 116
- Индия — 14 710
- Колумбия — 13 169
- Филипините - 9 267
- Гватемала - 5 980
Близо девет от 10 души, убити с оръжие през 2019 г., са мъже. Най-голям брой смъртни случаи при убийства са настъпили сред хората на възраст 20-24 години, докато най-голям брой самоубийства с оръжие са извършени сред тези на възраст 55-59 години. Бразилия регистрира най-високия брой смъртни случаи от огнестрелно оръжие в света по всички причини, взети заедно, с 49 436 от 250 227 в световен мащаб. Съединените щати са вторият най-голям брой смъртни случаи с оръжие с 37 038.
Въпреки това, ако се изолират насилствените смъртни случаи с огнестрелно оръжие и се коригира спрямо размера на населението, като се изрази процентът като брой убийства на 100 000 души, списъкът се променя значително.
Държави с най-високи нива на насилствена смърт от оръжие (убийства) на 100 000 жители през 2019 г.
- Ел Салвадор — 36,78
- Венецуела — 33,27
- Гватемала — 29.06
- Колумбия - 26.36
- Бразилия - 21.93
- Бахамите - 21.52
- Хондурас - 20.15 ч
- Американски Вирджински острови - 19.40
- Пуерто Рико — 18.14
- Мексико - 16.41
Насилието с огнестрелно оръжие в Латинска Америка е изключително високо, което се дължи не в малка степен на разпространението на престъпни групировки и оживената индустрия за трафик на наркотици. Междуамериканската банка за развитие публикува доклад, в който се подчертават няколко критични фактора в латиноамериканските градове, които допринасят за увеличаване на насилието с оръжие, включително икономически лишения, жилищна нестабилност, прекъсване на семейството, отсъствие от училище, възрастова структура на населението и консумация на алкохол.
Бандите са много по-малък проблем в Съединените щати, но те са на второ място след Бразилия в списъка по общ брой смъртни случаи с оръжие. Много хора разбираемо приемат, че големият брой смъртни случаи с оръжие в САЩ се дължи на масови стрелби , които получават често внимание от медиите. Всъщност масовите стрелби представляват само малък процент от смъртните случаи с огнестрелно оръжие в Съединените щати. По-скоро близо две трети (63%) от смъртните случаи от оръжие в САЩ през 2019 г. са самоубийства .
Държави с най-високи нива на самоубийства, свързани с огнестрелно оръжие (на 100 хиляди) през 2019 г.
- Гренландия - 16.36
- САЩ — 7.12
- Уругвай — 4,74
- Сан Марино — 4.08
- Черна гора — 3,40
- Аржентина — 2,67
- Финландия — 2,66
- Монако — 2,64
- Франция — 2,64
- Венецуела - 2,50
За разлика от САЩ и Латинска Америка, смъртните случаи от оръжие са изключително редки в страни като Япония , Обединеното кралство , Норвегия и Австралия . Тези държави са въвели стимули или са приели законодателство за намаляване на броя на огнестрелните оръжия в обращение. Например през юли 2021 г. Австралия въведе постоянна програма за амнистия на оръжията , при която нерегистрираните огнестрелни оръжия могат да бъдат предавани анонимно в полицейски участъци.
Япония може да се похвали с население от повече от 127 милиона души, но въпреки това завърши 2019 г. със смъртност от оръжие от само 0,02 на 100 000 души. Един основен фактор за този успех е, че Япония има едни от най-строгите закони за контрол на оръжията в света. За да могат японските граждани да закупят оръжие, те трябва да присъстват на целодневен курс, да преминат писмен изпит и да попълнят тест на стрелбище, като получат най-малко 95% точност. Кандидатите също ще получат оценка на психичното здраве, извършена в болница, и ще преминат цялостна проверка на миналото, извършена от правителството. Могат да бъдат закупени само пушки и пушки. Класът и изпитът трябва да се полагат отново на всеки три години.
Що се отнася до насилието с оръжие, Съединените щати се отличават
Първоначално публикувано на 25 март 2021 г. Актуализирано на 31 май 2022 г.
Сред 64 страни и територии с високи доходи, Съединените щати се открояват с високите си нива на насилие с оръжие. САЩ са на осмо място от 64 за убийства с огнестрелно оръжие (коригирани по възраст). Пуерто Рико и Американските Вирджински острови, две американски територии, са на първо и трето място в този списък. Нараняванията с огнестрелно оръжие обикновено са по-чести на места, където хората имат лесен достъп до огнестрелни оръжия, според констатации от проучването за глобалното бреме на болестта от 2018 г., публикувано в Journal of the American Medical Association (JAMA).
(Източник на графиката: GBD Compare ( ihmeuw.org/5f6r )
Когато разглеждаме изключително страни и територии с високи доходи и население от 10 милиона или повече, САЩ са на първо място.
(Източник на графиката: IHME/Scott Glenn)
Коригираните спрямо възрастта нива на убийства с огнестрелно оръжие в САЩ са 13 пъти по-високи, отколкото във Франция, и 22 пъти по-високи, отколкото в Европейския съюз като цяло. САЩ имат 23 пъти повече убийства с огнестрелно оръжие в сравнение с Австралия.
Продължава тенденцията за процента смъртни случаи на деца, причинени от огнестрелни оръжия. Включително физическо насилие, самоубийство и неволно нараняване, насилието с огнестрелно оръжие е причина за над 7% от смъртните случаи в САЩ сред лица под 20-годишна възраст, цифра, която стои далеч над аналогичните държави. Когато се изключат бебетата, които имат по-високи нива на смъртност от неонатални причини, този брой скача до близо 15%.
(Източник на графиката: IHME/Scott Glenn)
В САЩ насилието с оръжие варира в широки граници. Коефициентите на убийства с огнестрелно оръжие, съобразени с възрастта, варират от най-високите 17 на 100 000 във Вашингтон, окръг Колумбия, до ниските 0,91 на 100 000 в Ню Хемпшир. Степента на Вашингтон е подобна на тази на Бахамите и Мексико, които са на осмо и десето място в света. Коефициентът на Ню Хемпшир е подобен на този на Пакистан. Въпреки че Ню Хемпшир има най-ниските проценти на убийства с огнестрелно оръжие, съобразени с възрастта в САЩ, процентът им е почти пет пъти по-висок от този в Европейския съюз като цяло.
(Източник на графиката: IHME/Scott Glenn)
Вашингтон, окръг Колумбия, представлява най-големият процент смъртни случаи на деца от огнестрелно оръжие, където 10,8% от тези, които умират под 20-годишна възраст, са жертви на насилие с оръжие. Като се изключат детските смъртни случаи, това става почти една трета. Илинойс и Луизиана също се открояват със съответно 10,2% и 9,8% от детските смъртни случаи, приписвани на огнестрелни оръжия. Междувременно Хавай, Роуд Айлънд и Масачузетс са в дъното на списъка, всяка с по-малко от 3% от децата, убити с оръжие.
(Източник на графиката: IHME/Scott Glenn)
От 1999 г. делът на всички смъртни случаи в детска възраст, причинени от насилие с огнестрелно оръжие в САЩ, се е увеличил с около 0,5%, като най-голямата част постоянно се дължи на физическо насилие, следвана от самоубийство, а най-малката част е причинена от неволни наранявания с огнестрелно оръжие.
(Източник на графиката: IHME/Scott Glenn)
В световен мащаб шестте държави с най-висок процент на убийства с огнестрелно оръжие, съобразени с възрастта, са:
- Ел Салвадор
- Венецуела
- Гватемала
- Колумбия
- Хондурас
- Бразилия
Изследванията установяват, че високите нива на убийства в тези страни са свързани с наркокартели, незаконна търговия с огнестрелни оръжия от САЩ и огнестрелни оръжия, доставяни на цивилни след края на конфликтите, както е обобщено в проучването Global Burden of Disease .
Многобройни проучвания подчертават обещаващи политики за намаляване на насилието с оръжие. В САЩ изследване, публикувано в JAMA , установи връзка между законите, засилващи проверките на миналото или изискващи разрешителни за закупуване на огнестрелни оръжия, с намаляването на нивата на убийства с огнестрелно оръжие.
След клането в Порт Артур през 1996 г. в Австралия, Австралийското национално споразумение за огнестрелните оръжия ограничава използването на огнестрелни оръжия от цивилни. На това законодателство се приписва прекратяването на масовите стрелби и намаляването на самоубийствата с огнестрелно оръжие в Австралия според проучване, публикувано в JAMA.
В Южна Африка нивата на насилствена смърт са намалели след приемането на Закона за контрол на огнестрелните оръжия от 2000 г., според изследване, публикувано в The South African Medical Journal .
В Бразилия Сао Пауло намали убийствата с огнестрелно оръжие чрез програми за обратно изкупуване на огнестрелни оръжия, прилагане на законодателството за контрол на огнестрелните оръжия, прието през 2003 г., и подобрения в полицейската дейност, както става ясно от изследване, публикувано в SciElo.
Допълнителни ресурси:
Няма коментари:
Публикуване на коментар