понеделник, 16 януари 2023 г.

Импийчмънт !

 Мафията не обича разделението на властите , нито да дели властта със други . А Радев? 

Администратор
 14 ч. 
Може да бъде изображение с 6 души





Спете спокойно деца ,
президента над всички ни бди
над градове и селца
мисълта му лети ли лети
Вожда е буден ,не спи
във главата компютърен код
звярът той ще ослепи
за да има народ и живот
С нов ред и пръв по закон
враговете ни той ще громи
с Путин препуснал на кон
даже Нинова ще вразуми



Има ли основание са импийчмънт и кой в този или следващият парламент би го подкрепил ?


И така - дойде ендшпилът на нагнетявания с месеци медиен съспенс за третия мандат. Понеже за всички бе ясна съдбата на първия и втория. А защо само за тях?
Повечето анализатори, включително и аз твърдяхме, че единствено през третия мандат за Янев би имало някакъв шанс - но само с допускането за добра воля на Радев да “сдаде” властта на третия мандат.
Е, стана кристално ясно, че този човек сериозно се е вкопчил във властта и няма намерение да се разделя с нея, освен ако не бъде накаран. Сега става още по-ясна и “принципната” му защита на машинния вот: ами той осигурява нужния цуг-цванг в политическата система, който пази властта му. Машинациите с хартиения вот може да дадат на сиамския дует ГЕРБ-ДПС “гръцкия бонус”, за който се точи ББ, а с него и властта.
Писах и за - изглежда - наивността на демократите, че Радев би им дал мандат - не, освен ако не иска да направи услуга на ГЕРБ по тяхното компрометиране, но така ще налее вода в тяхната мелница. А и дори да е искал - надали неговата очевадна руска зависимост би му позволила такъв риск. Защото в руския модел винаги на върха на организация, партия или държава трябва да има един човек, който да се направлява и контролира.
Защо ББ настояваше за мандат на демократите?
Ами ББ е възпитаник на милиционерската школа по руски образец - винаги прави обратното на това, което говори. Както Путин, който нямаше да напада, нямаше да мобилизира, нямаше да стреля по Коледа и т.н. По същия начин и ББ много иска, но не желае да подкрепи по “евроатлантически” в парламента съдебната реформа, а Гешев му е като личен PR с акции именно срещу ДБ в подготовка за изборите. Сякаш някой ще заседава денонощно да прокарва хартиената бюлетина, ако има намерение да подкрепя втори или трети мандат? Пунтамаренето, знаем, е запазена марка на ББ. Делата, делата, делата Му - а те са винаги в полза на руския олигархичен модел, както за пореден път го доказа сагата с Панаира.
Добре ли действаха ДБ и ПП?
Да - те направиха каквото им дадоха като медийно време, за да покажат воля за управление, но само при определени условия. Единствено лошо би било, ако наистина са вярвали, че това е възможно и проруският триумвират във властта би я сдал
в тяхна полза. Този наивитет - ако е реален - е наистина опасен.
Може би е време да узреят, че тупикът в момента - на избори първи ГЕРБ, втори ПП - винаги ще праща властта при Радев в третия мандат чрез БСП. Моделът вече е отработен.
Какво може да го промени? Създаването на широка коалиция на всички демократични сили за спечелване на местните избори и след това на по-следващите парламентарни и президентски избори. Как, какво и защо са детайли, но това е посоката за Промяна.
И още - трябва да се обмисли сериозно възможността за импийчмът на Радев, защото доказателствата за нарушаване на Конституцията и периметъра на служебните му кабинети растат. Това би било game changer.

Борис Борисов
Тази игра ще е дълга и много вредна за страната, ако не се организира наистина широка предизборна коалиция с ясен приоритет за пълна интеграция в ЕС и правова демократична държава . Тя не може да е с лява или дясна идеология и не може да чака първо да спечели местните и евентуално след това и парламента . Още за тези избори напролет трябва да е готово ядрото от ДБ и ПП +граждани и дори да не спечели мнозинство , да е поне първа политическа сила с резултат доста над този който имат сега поотделно 90-100 депутата поне . Гласовете за такава коалиция може да дойдат от хората които не гласуват защото всички са "маскари" . Високата избирателна активност и надеждата ,че този път ще се получи е ключът . https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid022hGD52Mbu1cJd38KvkFZhqkDppXcn4ybV6KbavaeEt6As23KMfWL1wseg3z6W354l&id=100003932890091
Дали Радев иска властта сега и за винаги , дали е изкукуригал, до края на мандата му ще стане пределно ясно . След като "Шарлатаните " се оказа ,че няма да играят по неговата свирка, а Янев не е възходящ достатъчно , логичният ход е нов политически проект така прицелен като послание, включително чрез хората ,които го стартират, че да събере значителна електорална подкрепа . Как ще го измислят политическите инженери нямам представа , но сигурно ще иска да забърше част от електората на БСП , Възраждане , Възход и ПП и онези гласували за ИТН на Слави дори . Нещо в центъра като идеология , Мир и Любов със всички включително Русия на Путин и подобни и национализъм до дупка ? Ще видим .
Цецо няма шанс предполагам да се вреди отново дори да направи 50 лицеви опори . Май го забравиха . Ами ако вземе да пропее ?
Колкото до разделението на властите , Радев не вярва в това и ще търси начин да има свой прокурор и това няма да е Гешев . С други дума тандема Бай Ганьо от Банкя+ Гешев е застрашен . В този смисъл не бих се учудил ако един импийчмънт на Радев мине в парламента дори да е внесен от ДБ . Ако ли пък са се разбрали и играят в един отбор, няма да мине . Ето това ще стане ясно , ако има кой да внесе такова искане в следващият парламент. Сега вероятно няма да стане в предизборната суматоха и надцакване .


А бе Цецо , какво е това разделение на властите?
– Просто е шефе .На мене , на тебе , на мене . На мене , на тебе , на мене ...
–Нищо не разбираш. Обратното е.




ПРЕЗИДЕНТЪТ РАДЕВ НАВЛЕЗЕ В РЕЖИМ НА ПРОТИВОКОНСТИТУЦИОННОСТ
„Разсрочването“ на конституционната процедура по съставяне на правителство с цел насрочване на избори през март 2023 е нарушение на Конституцията, за което Радев може да бъде отстранен
"След изборите се ръководя от две основни цели - да се направи максималното, за да имаме правителство, да се даде време за диалог и партиите да се отдалечат от агресивната предизборна реторика и да се приемат важни закони. Надявам се това да помага и да има разум. Втората важна цел е така да се разсрочат консултациите и връчването на мандатите, че ако имаме провал и не се състави правителство, предсрочните избори да не са в най-тежкия период януари и февруари. Аз съм поел тази отговорност, нося я - няма да насроча избори януари и февруари, рискът да има още по-малка избирателна активност в тази ситуация е реален", заяви Радев в края на срещата си с "Демократична България“.
С това си заявление, разгледано в съвкупност със серията от негови действия през последните месеци, президентът Радев надхвърли конституционните си правомощия и предостави сериозно основание за импийчмънт.
Открито заявеното целенасочено забавяне на конституционната процедура с цел насрочване на изборите през март 2023, като се „разсрочат консултациите и връчването на мандатите“, може да се разглежда като нарушение на Конституцията поне на 3 основания.
➊ Президентът предпоставя неуспешен изход от процедурата по формиране на правителство
Тази процедура обаче - по причина на президента – все още се намира едва в подготвителната си фаза (провеждане на консултации), поради което прогнозирането на нейния изход преди да е стартирала фазата по същество (връчване на мандат/и) може да бъде квалифицирано единствено като политическо врачуване. Като всеки човек и Радев може да се отдаде на политическо врачуване, ако това му допада. Но не и президентът Радев – той не притежава конституционно право(мощие) да „разсрочва“ консултациите и връчването на мандатите, т.е. да манипулира във времево отношение провеждането на най-важната конституционната процедура в парламентарната република въз основа на предварителна прогноза за нейното (негативно) бъдещо развитие, извън и преди фактическото й провеждане, и то с оглед на постигането на свои нерегламентирани цели.
Нещо повече, официалното огласяване на такава прогноза преди провеждането на съответните конституционни действия само по себе си, в една или друга степен, насочва и предрешава процедурата към негативен изход. Този имплицитен резултат от действията на президента влиза в категорично противоречие с конституционната му функция да съдейства за формирането редовно правителство, не да предпоставя и предрешава обратното в рамките на конституционната процедура.
С това, че официално предпоставя неуспешен изход на процедурата по формиране на правителство, преди тя да се е провела, поради което в една или друга степен съдейства за и предрешава този изход, и основава действията си на така предпоставения негативен резултат, президентът по същество нарушава Конституцията.
➋ Президентът заявява за изрична цел на действията си насрочване на изборите през март 𝟐𝟎𝟐𝟑 г.
Открито оповестената, макар и като „втора“, цел на (действията на) президента Радев в конституционната процедура по формиране на правителство е да създаде предпоставки за определяне на желана от него дата на хипотетични бъдещи парламентарни избори.
Същевременно обаче единствената цел на тази процедура, ясно регламентирана от разпоредбите на чл. 99 от Конституцията, е съставяне на редовно правителство. Конституционно вменената функция на президента в нейните рамки е да съдейства за успешното реализиране на тази цел. Обстоятелството, че Конституцията не предвижда изричен срок за стартиране на процедурата по същество чрез връчване на първия възлагателен мандат, не освобождава президента от задължението му всичките му действия в рамките на тази процедура да са подчинени и насочени само и единствено към формирането на парламентарно правителство, но не и „да се даде време на парламента да приеме важни закони“ или да насрочи хипотетичните бъдещи избори на избрана от него дата.
В правото „целта на закона“ има съществено значение: тя служи като рамка и ориентир при необходимост от тълкуване на неясноти и правоприлагане по аналогия при празноти в правната уредба. В публичното право съответствието с „целта на закона“ е и изискване за законосъобразност на актовете и действията/бездействията на съответните публични органи.
Противоречието между конституционно-регламентираната цел на процедурата по формиране на правителство и изрично заявената от президента цел, на която са подчинени действията му по „разсрочване на консултациите и връчването на мандатите“, квалифицира като неконституционни всички негови - досегашни и бъдещи - действия, насочени към постигането на тази нелегитимна цел.
➌ Интересът на Радев да продължи чрез служебното правителство нелегитимното си еднолично управление компрометира действията му
Конституцията предвижда правомощие на президента в случай на парламентарна криза да назначи служебно правителство. Същевременно, президентът не разполага с правомощия да определя и влияе върху дейността и политиките му; в съответствие с принципа за разделение на властите, макар и назначавано от президента, служебното правителството следва да бъде напълно независимо от него в сферата на своята изключителна компетентност.
Все по-често ставаме свидетели обаче на:
- работни срещи и дори преговори по разнообразни въпроси от компетентността на правителството, провеждани от министър-председателя или министри в присъствието и под видимото ръководство и насоки на президента
- пряко ангажиране на президента с обосноваването на конкретни действия на правителството в сферата на различни секторни политики, като напр. енергетика, социална политика, вътрешен ред и сигурност, и др. под.
- открито ангажиране на президента с конкретни бюджетни политики, вкл. решението на служебното правителство за внасяне на т.нар. „удължителен закон“ за бюджета за 2023 г.
- назначаване от президента по предложение на производните от него служебни правителства на посланици, ръководители на правителствени агенции и други висши държавни служители в сферата на изпълнителната власт, чрез което президентът фактически еднолично кадрува в сферата на изпълнителната власт.
Цялата тази активност на президента Радев в сферата на изключителната компетентност на правителството, ясно сочи, че надхвърляйки конституционните си правомощия, президентът фактически направлява и ръководи дейността на правителството и по същество се конституира като глава на изпълнителната власт. Налице е сериозно нарушение на основополагащия конституционен принцип за (организационно и функционално) разделение на властите. Имплицитният интерес на Радев да продължи едноличното си управление чрез злоупотреба с института на служебното правителство в крайна сметка компрометира и действията му в процедурата за формиране на правителство, доколкото може обосновано да се предположи, че те в една или друга степен са мотивирани от този нелегитимен интерес.
⚡ Защо Радев допусна тази груба грешка и какво трябва да последва от нея
„Властта развращава, а абсолютната власт развращава абсолютно“ казва Монтескьо, идеологът на разделението на властите. Продължаващото вече почти година еднолично и напълно безконтролно управление, и стремежът то да продължи, очаквано доведоха Радев до степен да загуби преценка за реалността. За пръв път в най-новата българска история са налице реални, доказуеми нарушения на Конституцията от страна на президента, които биха могли да послужат като основание за процедура по неговото отстраняване.
Съгласно чл. 103 от Конституцията тази процедура протича на три етапа:
- поне една четвърт от народните представители повдигнат обвинение;
- Народното събрание с мнозинство повече от две трети поддържа (потвърждава) обвинението;
- Конституционният съд в едномесечен срок от внасянето му разглежда обвинението и ако установи, че президентът е нарушил Конституцията, прекратява пълномощията му.
Вместо да водят безсмислени идеологически спорове „за или „против“ подкрепата за Украйна с очевиден агент на руско влияние, претендиращите за носители на промяната и защитници на върховенството на правото следва "безотлагателно" да инициират процедура по неговото отстраняване. Нима има по-голямо „върховенство на правото“ от спазването на духа и буквата на Конституцията?

Въпроси и съмнения: Системни били

Въпроси и съмнения: Системни били : Вервайте им! Това е системната Олигархия -Мафия , която управлява кочината Чалгария . Georgi Borisov Geo...